wtorek, 27 maja 2014

Zapraszamy na piknik!

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Antropologii Publicznej i Zaangażowanej działające przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW obchodzi pierwsze urodziny! To doskonała ojkazja do podsumowania naszej działalności, zaprezentowania pomysłów na kolejne projekty, a przede wszystkim: do poznania się!

Zapraszamy na PIKNIK ANTROPOLOGICZNY, organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów oraz klubem Osiedlowym „Groszek” na Przyczółku Grochowskim i przy wsparciu Uniwersytetu Warszawskiego. Choć spotykamy się w luźnej, pozaakademickiej atmosferze, nie rezygnujemy z zaangażowania i obecności w przestrzeni publicznej. Weźcie ze sobą kocyki, dobre humory i piknikowe kosze, dzielcie się łakociami z innymi! Program będziemy w najbliższym czasie urozmaicać kolejnymi atrakcjami, zwłaszcza, że 31 maja przypada Europejski Dzień Sąsiada. Bądźcie czujni, sąsiedzi i sympatycy Jazdowa na pewno Was zaskoczą!

ANTROPOFAUNA: Rozmowy o zwierzętach z perspektywy antropologicznej
sobota, 31.05. godz. 14:00
Osiedle Domków Fińskich Jazdów

Antropofauna to cykl spotkań, którego celem jest podjęcie krytycznej refleksji nad antropocentryzmem w naukach społecznych i poszukanie alternatywnego w ich obrębie paradygmatu. Naszym zamiarem jest nakreślenie najbardziej istotnych, według nas, zagadnień związanych z funkcjonowaniem zwierząt w kulturze. Do tej pory odbyły się cztery dyskusje, których tematy oscylowały wokół podmiotowości, etyki, polityczności i języka. Podczas PIKNIKU chcemy zaprezentować najnowszą odsłonę Antropofauny. Tym razem przedstawimy obraz zwierząt w popkulturze. Wspomoże nas w tym Klaudia Rachubińska, doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP i wideokolaż stworzony z filmów, których bohaterem były zwierzęta.


ETNOPARKING: Warszawskie parki w perspektywie antropologicznej
sobota, 31.05. godz. 16:00
Osiedle Domków Fińskich Jazdów

Parking etnograficzny jest projektem badawczo-zaangażowanym dotyczącym jednej z bardziej znaczących przestrzeni publicznych, jaką są parki. Od lipca 2013 roku, odwiedzamy trzy warszawskie parki: Łazienki Królewskie, Ogród Krasińskich i Park Skaryszewski – każdy z nich jest inny, zarówno ze względu na tożsamość jaką zyskał w wyniku działań odgórnych swoich zarządzców, lub przez pamięć mieszkańców, jak i swoje najbliższe sąsiedztwo. Te istniejące już przestrzenie wykorzystałyśmy jako swoiste laboratorium wiedzy na temat potrzeb i form zaangażowania w przestrzeń naszych parkowiczów. Mamy nadzieję, że to dopiero początek tworzenia platformy do dyskusji o publicznej przestrzeni zielonej w mieście.


PRAWO DO MIASTA: Sieciowanie inicjatyw miejskich
sobota, 31.05. godz. 18:00
Osiedle Domków Fińskich Jazdów

Konflikty przestrzenne są udziałem coraz większej liczby miejskich społeczności. Decyzje urzędników, wizja miasta lokalnych władz, reprywatyzacja, projekty deweloperskie w przestrzeni publicznej – te i inne czynniki skłaniają zwykłych mieszkańców osiedli do organizowania się i aktywizmu w interesie własnej społeczności. Dostrzegamy jednocześnie niewystarczający dialog pomiędzy takimi grupami, zarówno w samej Warszawie jak i pomiędzy różnymi miastami. Społeczne, oddolne planowanie przestrzeni cieszy się coraz większą popularnością, choć wciąż napotyka na szereg przeszkód. Wychodzimy zatem z propozycją eksperymentu sieciowania miejskich inicjatyw, które działają w myśl idei „prawa do miasta”, by zwiększyć efektywność ich działań. Wśród zdeklarowanych uczestników są już: Otwarty Jazdów, Kultura na Sielcach. Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy wszystkich, którym udało się wpłynąć na odgórne decyzje i tych, którzy są w trakcie lokalnych działań. Piszcie na: iknapiz@gmail.com, lub otwarty@jazdow.pl.


AFTERPARTY po pikniku
sobota, 31.05. godz. 22:00
Zapraszamy na tańce do Eufemii, więcej info tu:
https://www.facebook.com/events/248169005368808/?ref_newsfeed_story_type=regular


ŻYCIE W BLOKACH: Zobacz, jak mieszkają inni
niedziela, 1.06. godz. 16:00-20:00
Klub osiedlowy „Groszek”, ul. Ostrzycka 2/4

Spotkaniem tym chcemy otworzyć nowy cykl dyskusji i warsztatów poświęcony osiedlom blokowiskowym , w których mieszka duża część Polaków. Niedostrzeżony dotychczas przez nauki społeczne temat zainaugurujemy pokazem dwóch filmów: „Róg Brzeskiej i Capri” (1979) oraz „Za Żelazną Bramą” (2009). Spotykamy się na Przyczółku Grochowskim: w przestrzeni osiedla cieszącego się ostatnio dużym zainteresowaniem architektów, socjologów i kulturoznawców. Filmy i miejsce są doskonałą okazją do dyskusji nad obecnością organizacji pozarządowych działających wśród mieszkańców podobnych osiedli. Do dyskusji zaprosiliśmy koordynatorów projektu „Lokatorzy” (Stowarzyszenie Praktyków Kultury) i konsultacji dotyczących placu na Krochmalnej 3 (Fundacja na rzecz wspólnot lokalnych Na Miejscu) oraz mieszkańców Przyczółka Grochowskiego.

Na miejscu będzie można też zobaczyć zdjęcia z projektu fotograficznego "Miastomorfozy", opowiadającego o przekształceniach w miastach obszaru post-socjalizmu, Niemiec Wschodnich, Polski, Rosji i Chin.
(więcej https://www.behance.net/gallery/15746481/Citymorphosis-Miastomorfozy)

WIĘCEJ ATRAKCJI WKRÓTCE!


Wspierają nas: Uniwersytet Warszawski, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów, Klub Osiedlowy "Groszek", Eufemia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz